Talebinize göre editoryal & tasarımsal hizmet sunuyoruz. Bünyemizde bulunan baskı kısmı ile dilerseniz baskısını alıyoruz. Dijital dergi tasarımı tercih ediyorsanız tasarladığımız dergiyi internet sitenize de entegre ediyoruz.

Dergi tasarımı marka ya da firmaların kendilerine ait çeşitli konularda hedef kitlelerini ya da müşterilerini bilgilendirme amaçlı yapılan çalışmalar olarak karşımıza çıkar. Bazı markalar, gerek hizmetleri gerekse de sahip oldukları ürünler hakkında müşteri tarafını bilgilendirmek ister. İşte böyle bir durumda ortaya dergiler çıkar ve firmalara pek çok konuda yardımcı olur. Ayrıca dergiler belirli periyotlar da yayınlanır ve bu şekilde marka ile ilgili bilgiler sürekli güncellenerek müşteri ya da kullanıcı tarafında ulaştırılır. Dergiler ile gelen en önemli avantajlardan biri de sürekli güncel kalmaları olmaktadır.

Dergi tasarımı konusunda ise daha etkili ve başarılı sonuçlar elde etmek adına bazı önemli noktalara dikkat etmek ve buna bir çalışma sürdürmek gerekir. Her dergi kendi içerisinde birtakım tasarım ögelerine sahiptir ve bunun yanında markaya göre değişen tasarım ögelerinin olduğunu da söylemek mümkündür. Genelde öznel bir açısı olması oluşturulan dergiler, yine de bazı tasarım ilkelerinin dışına çıkmadan tasalanmakta ve bu şekilde piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle dergi tasarımı yapmadan önce belirli konulara hâkim olmak ve daha sonrasında süreci başlatmak gerekir.

Grafik ve tasarım konusunda sektörün önde gelen firmalarından biri olarak sizlere hızlı ve güvenilir çözümleri ile yardımcı olan firmamız, çözüm odaklı hizmetleri ile sizlere yardımcı olur. Bunun yanında dergi tasarımında alanında uzman ve tecrübeli kadrosu ile çalışmalarını sapar ve bu şekilde sizlere kaliteden ödün vermeden hizmet verir. Markanız için etkili ve başarılı bir dergi tasarımı için bizi tercih etmeniz halinde sektör içerisinde fark yaratabilir ve bizimle daha fazla ön plana çıkabilirsiniz. Eğer siz de dergi tasarımı konusunda profesyonel bir çalışma yapmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilir ve sizlere dilediğiniz her konuda yardımcı olmamızı sağlayabilirsiniz.

Dergi Nedir?

Diğer adıyla mecmua olarak karşımıza çıkan dergi, gazeteler gibi belirli periyotlar ile yayınlanan bilgi verici basılı materyallerdir. Günümüzde yaygın bir haberleşme aracı olarak da kullanılır ve bu yönü ile sektörel bazda bilgi verici içerikler sunar. Gazeteler gibi periyodik olarak yayınlana dergiler, belirli bir kesim tarafından ilgi ile takip edilir. Ancak dergilerin gazetelere göre birtakım farklılıkları vardır. Bunların en başında ise dergilerin gazetelere göre daha dayanıklı ve kaliteli kâğıtlara basılması olmaktadır. Ayrıca gazeteler günlük olarak yayınlanırken dergiler haftalık, aylık ya da yıllık olarak yayınlanabilir. Kültürden magazine kadar pek çok farklı konuda basılan dergiler, aynı zamanda haber ya da makale gibi içeriklerden oluşur.

Derginin Kullanım Amacı

Dergiler günümüzde pek çok kesim tarafından kullanılan hem yazılı hem de basılı yayınlar arasında yer alır. Son yıllarda dijital platformların da bir parçası olan dergiler, online olarak da okuyuculara sunulmakta ve türüne göre farklı bilgiler ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca dergilerin iletişim sektöründe olmazsa olmazlar arasında yer aldığını söylemek doğrudur. Hedef kitleye göre şekil alır ve bu şekilde insanların belirli konularda bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Tabi aynı zamanda periyodik olarak yayımlandıklarını belirtmekte fayda vardır. Bazı dergiler haftalık, bazıları aylık ve bazıları ile 3 – 4 ayda bir yayımlanır. Dergilerin yayımlanması bir ekip işidir ve çoğu zaman yoğun bir çalışma gerektirir. Yani dergilerin hazırlık sürecinden yayımlanmasına kadar farklı aşamalardan geçtiğini ve sonrasında okuyuculara sunulduğunu söylemek doğru olur.

Dergilerin Özellikleri Nelerdir?

Dergiler basılı yaygın organları olmaları nedeniyle geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir. Ayrıca günümüzde hem dijital hem de basılı olarak dergi yayınları yapılır. İsteyen dijital ortamdan takip edebildiği gibi isteyenler de basılı dergileri takip edebilir. Çeşitli özelliklere sahip olan dergiler, aynı zamanda okuyucu kitlesine birtakım avantajlar sağlar. Tabi bunun yanında özel basım yayınlar olduğunu söylemek mümkündür. Dergilerin genel özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Dergiler genel olarak haber ya da makale türünde yayınlar içerir.
 • Kültür, magazin, bilim ya da iş dünyasına dair gelişmelerden dergiler ile haberdar olmak mümkündür.
 • Elektronik ve basılı olacak şekilde dergiler ikiye ayrılabilir.
 • Ayrıca dergiler genelde haftalık, aylık ya da yıllık olarak yayınlanır.
 • Diğer yaygın organlarına göre daha kaliteli ve dayanıklı bir baskı malzemesine sahiptir.
 • Günümüzde elektronik ortamda da kullanılan önemli bir haberleşme aracıdır.

Dergilerin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Dergiler yapıları gereği birtakım özelliklere sahiptir. Diğer basılı yayınlara göre birtakım farklılıkları bulunur ve sahip olduğu özellikleri ile her markanın kendi içinde sıkı takipçileri vardır. Her yayını eksiksiz bir şekilde takip eden okuyucular, bu şekilde marka ile ilgili meydana gelen gelişmelerden haberdar olur. Genel olarak dergilerin sahip oldukları teknik özellikler şu şekilde karşımıza çıkar;

 • Dergiler genelde kuşe kâğıda basılır ve iç sayfaları kapak sayfalarına göre daha ince bir yapıdadır.
 • Baskı sırasında kullanılan kuşe kâğıtlar iç sayfalar için 115 – 170 gram arasında bir ağırlığa sahiptir.
 • Bunun yanında kapak için seçilen kuşe kâğıdın ağırlığı ise 135 – 350 gram arasında değişir.
 • Genelde dergi baskılarında sayfa sayısı 4’ün katları olarak belirlenir.
 • Farklı boyutlarda ve ölçülerde dergi basımları olabilir ve bu çoğu zaman tasarım yapılan duruma göre değişiklik gösterir.
 • Dergileri ciltleme sırasında omega dikiş ya da tel dikiş şeklinde yöntemler kullanılır.

Dergi Tasarımı Öncesi Yapılması Gerekenler

Dergi tasarımları yapılmadan önce birtakım konulara netlik kazandırmak gerekir. Planlı ve programlı bir çalışmanın gereği de bunu gerektirir ve bu nedenle başarılı sonuçlar elde etmek adına bazı hususlara öncesinde karar vermek önem arz eder. Bunun ardından ise çalışma sürecine geçilmesi daha kolay olur ve her şeyin bir program içerisinde yapılması ilerleyen aşamalarda da avantaj sağlar. Şimdi, dergi tasarımları öncesinde yapılması gerekenlere daha yakından göz atalım.

 • Dergi tasarımı öncesinde ilk olarak içerik kısmı karşımıza çıkar ve içeriğin en başından detayları ile organize edilmesi gerekir.
 • Ayrıca dergi içerisinde yer alacak başlıkların da kaç çeşit olacağı belirlenmelidir.
 • Düşünülmesi gereken bir başka önemli aşama ise dergi boyutlarıdır. Dergi boyutlarına da en başından karar vermek ve bu doğrultuda çalışmak önemlidir.
 • Derginin ne tür ortamda yayılacağı ya da basılacağı da yine tasarım öncesi ele alınması gerekenler arasında yer alır.
 • Dergi içine sayfaların genel yapısı, sayfa numaralı, sayfaların kenarlarındaki boşluklar ve sütun sayısı da detaylı bir planlama süreci gerektirir.
 • Bunların yanı sıra dergi içindeki ana metinlerin font ve puntolarına karar vermek önemlidir.
 • Dergi tasarımları için önemli bir konumda yer alan spotların da netlik kazanması ve bunun yanında ölçüleri başarılı bir tasarım oluşturma açısından önem arz eder.
 • Konu başlıklarının punto ve fontlarının en başından belirlenmesi gerekir.
 • Dergi içerisinde ne tür görseller yer alacağı ve bu görsellere ait alt metinlerin hangi font ve punto ile oluşturulacağı da belirlenmesi gereken bir başka husustur.
 • Bloklama yapılacak alanlar ve bunların yönü tasarım öncesi planlanarak işleme alınmalıdır.
 • Dergi içerisinde kullanılacak çizgilerden hangi oranda yararlanılacağı kararlaştırılmalıdır.
 • Ayrıca dergi içinde beyaz boş alanların kullanımı ya da zemin renklerinde hangi tonların tercih edileceğinin belirlenmesi gerekir.
 • Diğer yandan görsel araçlardan yararlanma konusunda gerekli çalışmaların yapılması ve bunların derginin tüm içeriğinde olup olmayacağı karar bağlanmalıdır.

Dergi Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dergi tasarımı öncesinde olduğu kadar tasarım sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Gereken planlamanın yapılmasının ardından tasarımın belirli bir kapsam çerçevesinde ilerlemesi ve etkileyici bir tasarım oluşturmak adına önemli bir konumda yer alır. Bu yüzden tasarım sırasında bazı konulara dikkat etmek istenen sonuçlara ulaşma konusunda çeşitli avantajlar sağlar ve başarılı bir tasarım meydana getirme konusunda yardımcı olur. Şimdi, dergi tasarımında nelere dikkat edilmesi gerekir? Daha yakından inceleyelim.

 • Dergi tasarımı sırasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken hedef kitleye uygun bir şekilde tasarlanmasıdır.
 • Etkileyici bir tasarım ile okuyucu kitlesinin ilgini çekmek önemlidir.
 • Dergi sayfalarında yer alan yazılı içeriğin bulunduğu alanlar daha önceden belirlenmeli ve kenar boşlukları her sayfada aynı olmalıdır
 • Tasarım aşamasında kullanılacak olan görsel içerikler, kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olmalıdır. Bunun yanında görsel öğelerin ana temayı arka plana atmaması gerekir.
 • Dergi tasarımında dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da başlıklardır. Ana başlıklar başta olmak üzere alt başlıklar en uygun punto ve font büyüklüğünde sayfalara yerleştirilmeli ve bunun yanında fotoğraf ve resim gibi görsel ögeler genel içeriğin anlaşılabilir olmasının önüne geçmemelidir.
 • Dergi içerisinde yer alan yazılı içeriklerde satır aralarında uygun boşluklar bırakılmalıdır. Ayrıca yazılı içerikler ile görsel ögelerin birbirine girmemesi ve tasarımda karmaşa yaratılmaması önemlidir.
 • Bir derginin kapak tasarımı ne kadar etkili olursa aynı oranda ilgi çeker. Bu yüzden kapak tasarımı etkileyici olduğu kadar derginin özetini de sunmalıdır.

Dergi Tasarımı Elemanları

Dergi tasarımında karakter bütünlüğü meydana getirmek için bazı elemanlara ihtiyaç duyulur ve bu elemanların bir arada bulunduğu tasarımlar her zaman daha etkileyici sonuçlar ön plana çıkarır. Bir dergi tasarımında hangi elemanlar yer almalıdır? Daha yakından göz atalım.

 • Resimler
 • Çizgiler
 • Sayfa numaraları
 • Başlıklar
 • Çerçeveler
 • Yazılar
 • Renkler
 • Tablolar

Dergi Tasarımı Hangi Programlar ile Yapılır?

Dergi tasarımında profesyonel çalışmalar yapmak için aynı şekilde profesyonel programlar ile bu işi yapmak gerekir. Bu yüzden konusunda uzman bir program kullanarak çok fazla uğraş vermeden istenen seviyelerde dergi tasarımı yapmak mümkün olur. Genel olarak dergi tasarımlarında kullanılan programlar şu şekildedir;

 • Adobe Indesign
 • Quark Express

Yukarıda yer alan her iki programda profesyonel bir dergi tasarımı yapılması konusunda sizlere pek çok konuda kolaylık sağlar. Bunun yanında yukarıda yer alan programlara ek olarak Adobe Illustrator ve Photoshop gibi programlar da grafik ya da görsel düzenleme konusunda kullanılabilir. Eğer dergi içerisinde yer alacak bir görselin çizilmesi isteniyorsa Illustrator, düzenlemesi isteniyorsa da Photoshop tercih edilebilir. Bu programların her birinden yararlanmak dergi tasarımında etkili sonuçların ön plana çıkmasını sağlar ve bu yüzden gerektiğinde ek programlardan da yardım alınması önemli bir konumda yer alır. Aksi takdirde dergi içerisindeki görsellerin zayıf ve kalitesi düşük olabilir. Çünkü bu programlar sıradan bir görsele ışık vererek daha canlı ve kaliteli bir hale getirebilir. Ayrıca Illustrator çözünürlüğü bozulmayan vektörel çizimler yapmanızı sağlar. Bu da diğer rakipleriniz ile aranızda önemli bir fark oluşmasına katkıda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir